Sinekler cehennemlik mi?

Soru Detayı

- Tirmizi Ebu Hureyre’den Ebu Yala Enes’ten Tirmizi’nin Nevadirul Usulda İbni Abbas’tan aldığına göre Sineğin ömrü 40 gündür.
- Bal arısı dışında tüm sinekler cehennemliktir diyor. Hadis sahih mi, sahihse saçma ve bilim kurallarına aykırı değil mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Ebu Yala’nın Hz. Enes’te naklen yaptığı rivayete göre, Peygamber efendimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Sineğin ömrü 40 gecedir. Ve Bal arısı hariç bütün sinekler ateşe girecektir.” Hafız Heysemi bu rivayetin sahih olduğunu bildirmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 6089)

Hafız İbn Hacer de Ebu Yala’nın İbn Ömer’den yaptığı bu rivayetin senedi için “Lâ be’se bih = fena değil, zararı yok” demiştir. (bk. Fethu’l-Bari, 10/250)

Taberani’de, İbn Abbas’tan gelen rivayette ise yalnız “Bal arısı hariç bütün sinekler ateşe girecektir.” şeklindeki son cümleye yer verilmiştir. Hafız Heysemi bu rivayetin de sahih olduğunu bildirmiştir. (bk. Mecmau’z-Zevaid, 6090)

Bazı alimlerin yorumuna göre, sineklerin ateşe / cehennem girmeleri -kendilerinin yanıp azap çekmeleri için değil- oradaki cehennem ehlinin ayrıca bunlarla da eziyet çekmelerine yöneliktir. (Fethu’l-Bari, a.g.y)

Buna göre, nasıl ki cehennemliklere azap etmek için melekler varsa ve bunlar zarar görmüyorsa, bunun gibi cehennemdekilere zarar vermek ve azap çektirmek için sineklerin de olacağı anlaşılıyor.

40 sayısı ise kesretten/çokluktan kinaye olduğu gibi, bazen de kılletten / azlıktan kinaye de olabilir.

Senetleri itibariyle sahih kabul edilen bu gibi rivayetleri inkar yerine “müteşabih” kabul edip en doğrusunu Allah’a havale etmek iman şuuruna en yakışanıdır.