Rabbimiz cismimize cennet ve cehennemde nasıl şekil verecek?

Soru Detayı

- Boyumuz aynı olmayacak yaşımız 33 ama dünya yaşı ile aynı olmayacak diye duymuştum açar mısınız?

- İnsanlar tüysüz olacak ve zaman dünya zamanı ile aynı olmayacak diye kafa karıştırıcı sorular. Kıssadan hisse demişlerdi. Bir pencere açılacak tesbih kopacak sen o tesbihi toplayana kadar dünyada 100 yıl geçecek. Bu zaman ve yaratılışı açar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bazı rivayetlerde cennet ehlinin otuz veya otuz üç yaşında olacağı bildirilmiştir. (bk. Şa’ranî, Muhtasaru Tezkireti’l-Kurtubî, s. 101)

Ancak bu yaş ifadesi dünyanın yaşına göre değildir. Yani nasıl ki insan en mükemmel yaş olarak bu dönemde bulunur. Onun gibi insan cennette olması gereken en mükemmel durumda bulunacak demektir. Yoksa oraları buralarla değerlendirmek değildir.

Hz. Enes’ten yapılan rivayete göre Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Cennet halkı kıyamet günü Âdem’in suretinde, otuz üç yaşında, bıyıklı, bedenleri kılsız ve kara gözlü bir sima halinde haşr edilirler. Sonra cennette bulunan bir ağacın yanına götürülürler ve ondan elbise giyinirler, artık ne elbiseleri eskir ve ne de gençlikleri kaybolur.” (Kenzu’l-Ummal, h. No: 39383)

Diğer bir rivayette ise şu ifadelere yer verilmiştir:

“(Ruh üflenmiş) bir düşükten bir pirifâniye kadar (cennetlik olan) herkes otuz üç yaşında, Âdem’in suretinde, Yusuf’un güzelliğinde, Eyyub’un ahlakında bıyıklı, bedenleri kılsız ve kara gözlü bir simayla haşr edilirler.” (Kenzu’l-Ummal, h. No: 39384)

- Demek ki, bu yaş ifadesi dünyanın yaşına göre değildir. Yani nasıl ki insan en mükemmel yaş olarak bu dönemde bulunur. Onun gibi insan cennette olması gereken en mükemmel durumda bulunacak demektir.

Yoksa, cennetin hiçbir şeyi dünya ile kıyaslanmaz. İbn Abbas’ın belirttiği gibi, iki dünya arasında sadece bir isim benzerliği vardır. Bu sebeple, oradaki gerçekleri dünya ölçülerine göre değerlendiremeyiz. Ancak, bunun mahiyetini bilmediğimize göre, kendimiz ayet veya hadiste geçen ifadeleri kafamıza göre bir ölçüye sıkıştıramayız. Onları olduğu gibi kabul ederiz; mahiyetlerini Allah’a havale ederiz.

- Yaşın otuz üç olmasındaki hikmet, insanların olgunlaşmış, gücüne kavuşmuş, maddî-manevî donanımları mükemmelleşmiş bir yaştır. Allah’ın 99 isminin 33’ün katı olması, tespihlerin adedinin 33’er olması, 33 sayısından yansıyan bir değer de verilmiş olabilir.

- İnsan, iman nuruyla alayi illiyine çıkar ve cennete layık kıymet alır. Küfür karanlığıyla ise, esfeli safiline düşer ve cehenneme ehil olacak vaziyete girer.