Hurilerin yaşları, kaç yaş ile kaç yaş arasıdır?

Soru Detayı

- Hurilerin yaşları dünya hesabıyla kaç yaş ile kaç yaş arasıdır?
- Hurilerin yaşlarının aralıkları kaçtır?
- En büyük huri kaç yaşında olacak en küçük huri kaç olacaktır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir rivayete göre, Peygamberimiz (asm) şöyle buyurmuştur:

“Cennet halkı kıyamet günü Âdem’in suretinde, otuz üç yaşında, bıyıklı, bedenleri kılsız ve kara gözlü bir sima hâlinde haşr edilirler. Sonra cennette bulunan bir ağacın yanına götürülürler ve ondan elbise giyinirler, artık ne elbiseleri eskir ve ne de gençlikleri kaybolur.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 39383).

Diğer bir rivayette ise şu ifadelere yer verilmiştir:

(Ruh üflenmiş) bir düşükten bir pirifaniye kadar (cennetlik olan) herkes otuz üç yaşında, Âdem’in suretinde, Yusuf’un güzelliğinde, Eyyüb’ün ahlakında bıyıklı, bedenleri kılsız ve kara gözlü bir simayla haşr edilirler.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 39384)

İmam Şa’ranî konuyla ilgili şu bilgileri vermektedir:

“Âlimler, dünya kadınlarının cennette bir yaşta olacaklarını, Hurilerin ise büyük-küçük (nefislerin arzu ettiği şekilde) çeşitli yaşlarda olacaklarını söylemişlerdir."

"Nebe suresinde cennetliklere ihsan edilen nimetlerden bahsedilirken de cennet hurilerine atıfta bulunularak 've kevâibe etrâbâ' buyrulmaktadır. Bu ayetteki 'kevâib' gençliğin en ilk ve en güzel dönemini ifade etmekte olup, ergenliğinin ilk demlerindeki genç kızlar demektir. 'Etrâben' ifadesi ise aynı yaşta (yaşıt) manasındadır.” (Muhtasaru Tezkireti’l-Kurtubî, s. 101)

En meşhur olan görüşe göre, huriler de dâhil cennet ehlinin hepsi, cennete uygun olarak 30 veya 33 yaşında olur.