La ilahe illallah diyene, günahlarından dolayı kâfir demeyin, anlamında bir hadis var mıdır?

Soru Detayı

- Buhari’de böyle bir hadis var mıdır; varsa numarasını yazabilir misiniz?

"La ilahe illallah diyene, işlediği günahlardan dolayı kâfir demeyin! Buna kâfir diyenin kendisi kâfir olur." (Buhari)

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Buhari’de “La ilahe illallah diyene, işlediği günahlardan dolayı kâfir demeyin! Buna kâfir diyenin kendisi kâfir olur.” şeklinde bir rivayete rastlayamadık.

Buna yakın şöyle bir rivayet vardır:

Resulullah: “Kim Lat ve Uzzaya yemin ederse, 'La ilahe ilallah.' desin.”  buyurdu ve böyle diyen kimseyi tekfir etmedi.” (Buhari, Eyman, 7)

Bu konuda farklı rivayetler vardır. İbn Hacer “Buhari’nin tercihinin, böyle yemin eden kimsenin kâfir olmayacağı yönde olduğunu” belirtmiştir. (İbn Hacer, Fethu’l-Bari, 11/538-39)

Süfyan Sevri gibi bazı alimlere göre, bu tür yemin eden kimse, eğer yemin ettiği nesnelerin gerçekten bir ilah gibi büyük olduğuna inanıyorsa, dinden çıkar, aksi takdirde günahkar olur, fakat kâfir olmaz. (İbn Hacer, a.y)