Kim benim üzerime kasten yalan söylerse cehennemdeki yerini hazırlasın, hadisinden kasıt nedir?

Tarih: 20.08.2015 - 00:44 | Güncelleme:

Soru Detayı

- Bu hadisi Peygamberimizin hangi olay üzerine söylediğini ve Peygamberimizin bu sözüyle neyi kastettiğini anlatır mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Peygamberimiz (asm) bu hadisle, kendisinden hadis rivayet edenlerin dikkatli olmalarını emretmiştir. Mütevatir bir hüviyete sahip olan bu hadis rivayeti birkaç şekilde gelmiştir.

Bunların toplamından anlaşılan şudur ki, Peygamberimiz (asm)'e bilerek yalan yere bir söz, bir eylem isnat eden kimsenin cezası cehennemdir.

Bazı alimlere göre bu bir bedduadır. Bazılarına göre bu bir hakikati haber vermektir.

Şekli ne olursa olsun, başka tehdit ifadelerinde olduğu gibi, burada da “Allah’ın affı” bir istisna teşkil eder. Yani, Allah dilerse bu kimseyi affeder, dilerse cezalandırır. (bk. Nevevi, 1/67-69)

- Bu hadisin doğrudan sebeb-i vüruduna rastlayamadık. Ancak Buhari’de yer alan,

“Bir ayet de olsa benden (alıp başkasına) tebliğ edin. Benî İsrâil’(in kültürün)den de anlatabilirsiniz, bir sakıncası yoktur. Kim bilerek bana yalan isnat ederse cehennemdeki yerine hazırlansın.” (Buhari, Ahadisu’l-Enbiya, 50)

manasındaki hadisten anlaşılıyor ki, insanlar tarafından -kendisinden hadis rivayet etme ve İsrailiyattaki kıssaları aktarma konusunda- kendisine soru sorulmuş, o da söz konusu bu cevabı verdikten sonra bu son cümleye dikkat çekmiştir.

İsrailiyyattaki ruhsat, İslam’ın temel prensipleriyle çelişmeyen bilgilerle ilgilidir. (bk. İbn Hacer, 6/498; Umdetu’l-Kari, 12/97)

Selam ve dua ile...
Sorularla İslamiyet

Bu içeriği faydalı buldunuz mu?
Kategori:
Okunma sayısı : 10.000+
Yorum yapmak için giriş yapın veya kayıt olun