Kötü söz işiteceğimiz kimselerden uzak mı durmalıyız?

Soru Detayı

- Peygamberimizin sünnetlerini araştırırken şöyle bir sünnet gördüm
“Kendisinden kötü söz işiteceği kimselerden uzak dururdu.” (Buhari)
- Kaynağı doğru mu, bu durum tebliğ vazifesi ile çakışmıyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Bütün araştırmamıza rağmen ne Buhari’de ne de başka kaynakta bu rivayete rastlayamadık.

- Konunun muhtevasını ifade eden sözlü bir hadis olarak şunu zikredebiliriz: Hz. Ebu Hureyre anlatıyor: Peygamberimiz şöyle buyurdu:

“Allah’ım! Ebediyet diyarında kötü komşudan sana sığınırım. Çünkü dünya komşusu değişebilir (fakat öbürü değişmez).” (Buhari, el-Edebu’l-Müfred, 1/54; Hâkim, 1/714)