Kur'an’da cinsel ilişkiden bahseden ayetlerde, neden kadınlara hitap edilmez?

Soru Detayı

- Maide 6. ayet ve Nisa 43. ayetlerde kadınlara dokunmuşsanız ifadesi geçer, bu ayetlerde neden sadece erkekler muhatap alınır?
- Oysa kadınlarında gusül almaları gereklidir. Neden eşlerinizle cinsel ilişkide bulunduğunuzda demez de kadınlarınızla ilişkide bulunduğunuzda der?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Kur’an’da cinsel ilişki konularında kadınlara değil de yalnız erkeklere hitap edilmesi, kadınlara karşı özel bir himayenin ifadesidir. Kadınların yaratılışında var edilen haya duygularına gösterilen bir nezaket ve nezahet dersidir. Çünkü, bu gibi konularda kadınların doğrudan muhatap alınması, onların o fıtri haya duygularını rencide edebilir ve onları incitebilir.

Mesela; Yusuf Suresinde Hz. Yusuf ile Züleyha’nın arasında geçen olaydan uzun uzadıya bahsedildiği halde, Hz. Yusuf’un ismi açıkça ve defalarca zikredildilirken, Züleyha’nın ismine bir defa bile yer verilmemiştir.

Kur’an’ın bu gibi ifadelerinde başka hikmetlerin yanında, kadınlar hakkında pozitif ayrımcılık yapılması, onlara karşı nazik davranılması konusunda insanlara adab-ı muaşeret dersleri verilmiştir.

- “Neden eşlerinizle cinsel ilişkide bulunduğunuzda demez de kadınlarınızla ilişkide bulunduğunuzda der?” sorusunda gelince:

Nisa 4/43 ve Maide 5/6. ayette kullanılan “lâmestüm” (dokunma) kelimesi, yalnız cinsel ilişki manasına değil, aynı zamanda tenlerin karşılıklı olarak birbirine dokunması manasına da gelir.

Ayrıca bu kelime “lemestüm” şeklinde de okunmuştur ki, bu kıraate göre dokunma manası daha da ön plana çıkar.

Nitekim, Şafii mezhebinde bu mana tercih edilmiş ve erkekle kadının tenleri birbirine dokunması durumunda abdestlerinin bozulacağı hükmü kabul edilmiştir. (bk. Taberi, Maverdi, Razi,  ilgili ayetlerin tefsiri)

Bu dokunma ise, yalnız eşler arasında değil, namahrem bütün kadınlar için geçerlidir.

İşte Kur’an’ın bu değişik manaların kabul görmesini uygun gören ilahî hikmet gereği, ayette “eşler” yerine “kadınlar” sözcüğünü kullanmayı tercih edilmiştir.

İlahi hikmet, kullarının bazı konularda farklı şekilde kulluk görevlerini yerine getirmelerini ön gördüğü için, onlara farklı yorumlara imkân veren ifadelerle hitap etmiştir.