Allah hainlerin hilelerini başarıya ulaştırmaz mı?

Soru Detayı

- Yusuf 52’de Allah hainlerin hilelerini başarıya ulaştırmaz deniyor, neden bazı hainlerin hileleri başarıya ulaşıyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Buradaki ifadelerde -ister bu söz Yusuf’a ister Züleyha’ya ait olsun- asıl muhatap olan Züleyha’dır.

Kur'an’ın mutlak ifadeleri, yerine göre takyid edilir, yani bir kayda bağlanır.

Buna göre, Züleyha, artık bütün her şeyin doğrusu ortaya çıktığını görünce şöyle demiştir:

“Ben daha önce Yusuf’un huzurunda yaptığım eylemi kendisinin üstüne attıysam da şu anda onun burada olmadığı bir sırada / onun gıyabında ona hıyanet etmem, doğrusu ne ise onu söylerim. Zaten Allah benim gibi hainlerin hilelerini başarıya ulaştırmaz. Ve nitekim, bütün çabalarıma rağmen benim hilelerimi başarılı kılmamıştır. Artık hak ve hakikat olduğu gibi ortaya çıkmıştır.”

Bu ifade şayet Hz. Yusuf’a ait olduğu kabul edilirse, bu takdirde benzer sözleri Hz. Yusuf söylemiş olur:

“Ben hapiste mahkum ve kimsesiz olduğum halde, Aziz’in hanımı Züleyha’nın hakkı itiraf etmek zorunda kalması, hainlerin hilelerinin başarıya ulaşamayacağını göstermektedir.” (krş. Razi, Bikaî, Maverdi, Beydavî, Kurtubi, İbn Aşur, Meraği, ilgili ayetin tefsiri)

Özetle: İrşad üslubunun gereği olarak Kur'an’da bu tür hükümlerin pek çoğu “mutlak” şekilde (umuma aitmiş gibi) ifade edilir ve bunlardan asıl muhatap olanın durumu ortaya konulur. Birkaç kişinin ilgili hükmün dairesine girmesi bu hükmün doğruluğu için yeterlidir.

Bununla beraber, hıyanette devam edip tövbe etmeyenlerin en son akıbetleri de hüsrandır. Kur'an buna da işaret eder.