Kardeşleri Hz. Yusuf’a neden hırsız demişler?

Soru Detayı

- Bir ayette, kardeşlerinin Hz. Yusuf’a hırsız dedikleri anlatılıyormuş, doğru mu?
- Eğer doğruysa bunun sebebi nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetin meali şöyledir:

Dediler ki: "Eğer o çaldıysa, daha önce onun kardeşi de hırsızlık etmişti." Yusuf bunu içinde sakla­dı, onlara bunu açmadı. (İçinden) dedi ki: "Sizin durumunuz daha kötüdür! Allah, sizin suçladığınız hususu çok iyi bilir." (Yusuf, 12/77)

Hz. Yusuf (a.s.), daha önce anlaştığı ve bilgi verdiği kardeşi Bünyamin’in yükünün içinden su kabını bulup çıkarınca, kardeşleri başlarını eğdiler ve: "Bu hadise enteresan! Demek ki Rahile iki hırsız doğurmuş." dediler. Daha sonra da Bünyamin'e: "Ey Rahile'nin oğlu! Sizin yüzünüzden ne kadar çok belaya uğradık." dediler. Bünyamin de: "Aslında biz, sizin yüzünüzden birçok belaya uğradık. Çünkü siz, kardeşim Yusuf’u götürüp çölde kaybettiniz. Hala da kalkmış bana böyle diyorsunuz." dedi.

Bunun üzerine onlar: "Öyle ise niçin su kabı senin yükünden çıktı?" deyince, O, “Onu, benim yüküme, sizin yükünüze daha önce sermayenizi koyan koymuştur." demiştir. (Razi Mefatih, ilgili ayetin tefsiri)

Kardeşlerinin Hz. Yusuf’a hırsız demelerinin sebebiyle ilgili şu görüşler vardır:

1. Rivayete göre Hz, Yusuf'un halası onu çok severdi. Yusuf aleyhisselam büyüyünce ha­lası onun kendi yanında kalmasını istedi. Ancak Hz. Yakub buna razı olmayınca halası, Hz. İbrahim'den kendisine miras kalmış olan kuşağını Yusuf'un beline bağladı.

Sonra kuşağın kaybolduğunu söyledi, Kuşak arandı, Yusuf'un üzerinde bulundu. Halası kanun gereği Yusuf'u yanında alıkoydu.

İşte Yusuf'un kardeşleri bu duruma işa­ret etmek istemişlerdir. (Şevkani ,Neylü’l-evtar, 3/42)

2. Hz. Yusuf'un ana tarafından dedesi putperest idi. Hz. Yusuf'un annesi, babasının putlara tapmayı böylece bırakacağını düşünerek, oğlu Yusuf'a o putları çalıp kırmasını emretmişti. Hz. Yusuf da bu işi yapmıştı, bahsedilen hırsızlık budur.

3. Hz. Yusuf, babasının sofrasından bazı yiyecekler çalıp, fakirlere vermişti. Bundan dolayı kardeşleri ona hırsız demişlerdir. (bk. Razi Mefatih, ilgili ayetin tefsiri)

Özetle, Hz. Yusuf’un çocukken başından geçen ve bazı hikmetleri olan bu olay veya olaylar nedeniyle, kardeşleri Hz. Yusuf’a hırsızlık isnad etmişlerdir. Ancak ayette de geçtiği üzere Hz. Yusuf içinden: "Sizin durumunuz daha kötüdür! Allah, sizin suçladığınız hususu çok iyi bilir." demiştir. Zira Hz. Yusuf'u suçlayacak bir durum yoktur.