Hz. Yusuf'un maşrapayı kardeşinin yüküne koyup alıkoymak için tekrar çıkardığı anlatılıyor. İlk bakışta burada bir yalan, aldatma durumu var gibi gözüküyor?..

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Konuyla ilgili tefsirlerde değişik yorumlar vardır. Bunları şöyle özetlemek mümkündür:

a. Hz. Yusuf (as) kardeşi Bünyamin’le baş başa kalınca, ona “Ben yarın seni yanımda alıkoymak istiyorum. Bunun için de şöyle bir planı devreye sokmak gerekir.” deyip, onun rızasını almış olabilir. Dolayısıyla bu danışıklı dövüş olduğundan yalana girmez.

b. “Siz hırsızlarsınız / hırsızlık yapmışsınız.” derken, onların o olayda değil de, babalarından kendisini çaldıklarını ima etmiş olabilir. Bu ise bir tarizdir, dolaylı anlatımdır, açık yalana girmez.

c. Onlara “Siz hırsızlarsınız” diye çağıran kişi, bunu soru sitiliyle olmasa da soru olarak “Siz hırsızlar mısınız?” diye söylemiş olabilir.

d. Kur’an’da onlara çağrı yapanların Hz. Yusuf (as)’dan emir aldıklarına dair bir açıklama yoktur. O halde, maşrapayı bulamayınca, görevlilerin kendi tahminleri doğrultusunda, onların çaldıklarını sanarak öyle davranmış olabilirler. (Razî, Yusuf, 70. ayetin tefsiri).