Hz. Süleyman Sebe halkına, iman etmeyi kabul etmedikleri için mi savaş açma tehdidinde bulunmuştur?

Soru Detayı

- Neml 37. ayete göre Süleyman Peygamber Sebe kavmini iman etmesi için zorluyor muydu?

- Dinde zorlama yoksa, Süleyman Peygamberin iman etmek yerine hediye gönderen Sebe halkını savaşmakla tehdit etmesini nasıl anlamalıyız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dinde zorlama yoktur. Fakat insanların dinin prensiplerini öğrenip kendi istekleriyle iman veya inkârı tercih etmelerine fırsat verecek ortamı hazırlamak için, baştaki zorbaları zorla yerlerinden indirmek “Dinde zorlama yoktur” prensibine aykırı değildir.

Hz. Süleyman (as), güneşe tapan bir kraliçenin başında bulunduğu bir idarenin despotluğunu ortadan kaldırıp, oradaki insanların dinle ilgili tercihlerini serbestçe yapmalarını sağlamaya çalışmıştır. Çünkü öğrenmeden bir şey hakkında ret veya kabul oyuna yer yoktur.

Güneşe tapanlar idareyi ellerinde bulundurdukları sürece, insanların farklı inançları öğrenmelerine imkân yoktur. Hz. Süleyman (as) bu imkânı sağlamak için çaba göstermiştir.

Kaldı ki, Hz. Süleyman (as)’ın takip ettiği bu stratejiyle sadece Sebe halkı değil, kraliçe ve diğer idarecilerin de gerçeği görmeleri ve kendi arzularıyla tevhit inancına girmeleri sağlanmıştır.