Hz. Süleyman, Sebe Melikesi’ni iman etmesi için zorladı mı?

Soru Detayı

- İslam’da zorlama yoktur düsturundan yola çıkarak, Neml suresi 31. ayetine göre Hz. Süleyman'ın Sebe Melikesi’ni itaat etmesi konusunda zorlamasını nasıl değerlendirmeliyiz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Neml suresinin 31. ayetinin meali şöyledir:

“Süleyman, (Belkıs devletine hitaben) 'Sakın bana karşı büyüklük taslamayın ve boyun eğip / teslim olmuş olarak bana gelin.'”

- Ayetin sonunda yer alan “Müslimin” kelimesi, bazı meallerde “Müslüman olarak” tercüme edilmişse de bu doğru değildir. Buradaki manası, “boyun eğmiş, teslim olmuş olarak” şeklindedir.

Ayetin ilk cümlesi olan “Sakın bana karşı büyüklük taslamayın.” ifadesi, ikinci cümledeki “Müslimin” kelimesinin teslimiyet, itaat ve boyun eğme manasında olduğunun önemli bir delilidir.

Nitekim tefsirlerdeki yorumların büyük çoğunluğunda, bu kelime: “teslimiyet, boyun eğmek, itaat etmek” şeklinde yorumlanmıştır. (bk. Vahidi/el-Veciz, Kurtubi, Bikai, Hazin, Meraği, el-Mevsuatu’l-Kur’aniye, ilgili ayetin tefsiri)

Bu sebeple, ayette “kimsenin dine zorla girmesi” diye bir şey söz konusu değildir. Çünkü, iman etmek, bir dine girmek, ilim, bilgiyle alakalı bir konudur. Herhangi bir konudaki ilim ise, akıl ve kalpte doğrulanmış olarak yer aldığı takdirde bir değer ifade eder. Bu ise tamamen kişinin kendi tercihine bakar.