Kuran'da aynı şey neden farklı yazılmış?

Soru Detayı

(Hud, 11/2): أَلَّا تَعْبُدُوا إِلَّا اللَّهَ ۚ إِنَّنِي لَكُم مِّنْهُ نَذِيرٌ وَبَشِيرٌ (Hud, 11/26); أَن لَّا تَعْبُدُوا إِلَّا اللَّهَ ۖ إِنِّي أَخَافُ عَلَيْكُمْ عَذَابَ يَوْمٍ أَلِيمٍ
- Bu ikisi neden hem ayrı yazılıp hem de birleşik şekildedir?
- Telaffuzları aynı olmasına rağmen sebebi nedir?
- Ayetin anlamı ile mi ilgilidir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen bunun cevabı, Mushaf’a ilk olarak böyle yazılmış olmasıdır.

Elbette hikmetleri vardır ve araştırılmalıdır, ancak Mushaf hattı olarak böyle yazıldığı da her zaman hatırda tutulmalıdır. Ayrıca bu yazım farkının okumaya da manaya da bir zararı olmaz, okuma da mana da aynıdır.

Edatların yazımı ile ilgili Mushaf içerisinde farklılıklar bulunmaktadır. Bunlardan biri de en-la edatıdır. Bu edatların bitişik ve ayrık yazımlarıyla alakalı nesnel bir dayanak bulunmamaktadır.

Yapılan açıklamalar her disipline göre farklılık arz etmektedir.

Kıraat âlimi kendi açısından, dilbilim âlimi kendi açısından meseleye yaklaşmakta ve buna göre açıklamalar yapmaktadırlar.

En-la edatı ile ilgili ileri sürülen gerekçeler genel itibariyle şunlardır:

- Genel yaklaşım her iki edat arasındaki idğam ilişkisinin varlığıdır. Bu nedenle bu iki edat idğam ile yazılmıştır.

- Aslı dikkate alınarak ayrık yazılmış, telaffuzu dikkate alınarak bitişik yazılmıştır.

- İbn Kuteybe "en ve la harfinin bitişik yazıldığı yerler en edatının amel ettiği yerlerdir. Amel etmediği yerler ise ayrık yazıldığı yerlerdir" şeklinde açıklamıştır.

- Diğer bir neden ise müstensihin okumasına göre resmetmesidir. Asım el-Cahderi bu konunun önemli olmadığını, hepsinin aynı şey olduğunu ve bunun bir tarz olduğunu ifade etmektedir.

Dolayısıyla telaffuz esas olduğu için burada herhangi bir sıkıntı bulunmamaktadır.

Âlimler kendi açılarından birçok gerekçe ileri sürmektedirler. Ancak Mushaf hattında çoğu yerde ella şeklinde yazılmış, on yerde ise ayrık yazılmıştır.