Miete şeklinde okunan kelimenin arasındaki elif neden okunmaz?

Soru Detayı

- Burada Kuran'da mı diye okunuyor elifin harekesi üstün ama burada esre verilmiş buradaki kuralın ismi Enfal 66 da geçiyor (مِائَةٌ صَابِرَةٌ يَغْلِبُوا مِائَتَيْنِۚ)"

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Esasen bunun cevabı, Mushaf’a ilk olarak böyle yazılmış olmasıdır. Elbette hikmetleri vardır ve araştırılmalıdır, ancak Mushaf hattı olarak böyle yazıldığı da her zaman hatırda tutulmalıdır.

Mie veya miete kelimesinin yazımı ile ilgili iki gerekçe sunulmaktadır:

1. Resim-şekil benzerliği bulunan minhu, miyye gibi kelimelerle farklılığını ortaya koymak. Çünkü Mushaf yazıldığı ve istinsah edildiği dönemde, nokta ve hareke bulunmamaktaydı. Bu nedenle noktasız ve harekesiz Mushaf’ta benzer olan bu kelimeleri birbirinden ayırmak için bu tür yöntemler kullanılmaktaydı.

2. Diğeri ise hemzeyi desteklemek içindir.