Eril çoğul fiilin sonunda neden elif vardır?

Soru Detayı

- Mazi çoğulun sonundaki vav harfinden sonra bulunan elif harfinin kelimeye kattığı nedir?
- Arapçada bir kural mıdır elif harfinin sonda olması.

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Elif-i Farika veya Elif-i Fasl denen Elif; Fiillerin müzekker / erkek çoğullarında bulunan bir eliftir.

Bu elif yazılır, ancak okunmaz.

كَتَبُوا

أُكْتُبُوا

لَمْ يَكْتُبُوا  gibi.

Muzari / şimdiki zaman -fiilde nasb ve cezm hallerinde-

Yani; bu elif fiillere bitişen, sonda bulunan ve zamir olan "vav"dan sonra yazılır fakat okunmaz.

فَإِن لَّمْ تَفْعَلُوا وَلَن تَفْعَلُوا  ayetinde olduğu gibi.

Eğer fiilin sonunda bulunan vâv zamir değilse bu elif orada yazılmaz. Çünkü o vav fiilin bir harfidir, zamir değildir. يَغْزُو de olduğu gibi.

Bu elif yine ref’ halinde sonunda vâv bulunan müzekker salim/ düzenli, kurallı çoğul erkek isimlerinde bulunmaz, kullanılmaz كاتِب    كاتِبون    عالم   عالِمون  gibi.

Zaten bu elif harfi (fark ettiren, ayıran elif) isimlere değil fiillere bitişerek onları isimlerden ayırır ve bu ayırım için kullanılı,r bundan dolayı ona farika denir. Ondan önceki vâv da zamirdir.