Kur farkından doğan ücret farkını ödememiz gerekir mi?

Soru Detayı

- Yurt dışında yaşıyorum ve bulunduğumuz ülkede yılbaşına ekstra bir hassasiyet gösteriliyor, onun için çalışanların maaşları Aralık ayının son haftası ödeniyor.
- Çalışanlarımız içerisinde dolar ile maaş alanlar var, firmamızda yeterli dolar mevcut olmadığı için (bankalardan lokal para birimi ile ödeme alabildik) dolar karşılığı lokal para birimi üzerinden ödeme yaptık. Fakat hemen ayın 1’inde dolarda %22 civarında kur artışı oldu ve ödeme yaptığımız işçilerimize eksik ödeme yapmış gibi olduk.
- Son hafta ödeme yapılması idareciler tarafından istenen bir şey. Şimdi çalışanlarımıza oluşan bu farkı Ocak ayından mı yansıtmalı, yoksa zaten ödeme yapılmış olduğu için nasip deyip Şubat ayından normal ödemeye devam mı etmeli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Siz zamanında ödeme yapmadığınız ve bir hafta önce ödemeyi yaparken de işçilerle anlaşarak ve onların rızasını alarak yapmadığınız için, kur artışından kaynaklanan eksiği ödemeniz ve bunu Ocak ayından itibaren yansıtmanız gerekir.