20 dolar yatır 2 hafta sonra 20 dolar al sistemi helal mi?

Soru Detayı

- Ben şimdi internet üzerinden para kazansam günah ya da faiz yemiş sayılır mı?
- Bir site var diyor 20 dolar yatır 2 hafta sonra 20 dolar verirken her hafta 20 dolar alacağım, sizce bu yaptığım faiz ya da kul hakkına giriyor mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

20 doları neye yatırıyorsunuz?

Yatırdığınız kişi veya kuruluş bununla meşru işler yapıyor ve para kazanıyorsa, asıl alacağınız gerçek kâr (varsa) olur, daha önce ödemeler yapılırsa, bu avans veya ödünç olur, gerçek hesaplama da alacak borç takas edilir.

Ortaklık ve yatırım vekâleti bulunmadan, ver yirmi al yirmi küsur faiz olur, haramdır.