1 TL’lik kur farkını ben alsam caiz olur mu?

Soru Detayı

- Bir malı satmaya yetkili kişiyim. Ödemeler bazen dolar ile oluyor. Müşteriden anlaştıktan sonra Dolar 10 TL iken ben 9 TL’den hesaplayıp alsam. İşletme sahibine malın değerini versem, aradaki 1 TL’lik kur farkını ben alsam caiz olur mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşçi olarak çalışan bir kimsenin, işverenle yaptığı sözleşmenin aksine harekette bulunması caiz değildir.

Bu bağlamda malın değeri ne ise o fiyattan satılmalı, başka bir para birimi ile ödeme yapılması halinde ise güncel kur üzerinden ödeme alınmalıdır.

Bu ödemenin tamamı işverene aittir.

Bunun aksine kişinin kendisinin belirlediği bir kur fiyatı üzerinden ödeme alması ve malın bedelini işverene teslim ederek aradaki farkı kendisinin alması, müşterinin ve işverenin kandırılması demektir.

Bu durum kul hakkına sebep olduğundan, muhataplarla helalleşilmesi gerekir.