Altın kuru üzerinden borç vermek caiz mi?

Soru Detayı

- Başka ildeki akrabama borç vereceğim. Altın olarak vermek istiyorum, fakat acil olduğu için bir de farklı illerdeyiz o günkü altın kuru üzerinden TL olarak borç verebilir miyim?
- Bana aylık olarak TL ödeyecek, ben de hesapladığımız altının gramından ödediği kadar düşeceğim. Ödeme yaklaşık 1 yıl sürecek.
- Bu şekilde yapmak caiz midir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah rızası için, yani karşı taraftan bir menfaat beklemeksizin borç vermek (karz-ı hasen) İslam’ın teşvik ettiği bir sosyal ibadettir.

Borç veren verdiğinden fazlasını almaz, ama eksiğini de almaması gerekir. Borçlu, aldığı paranın satın alma gücüne göre eşitini geri ödemekle yükümlüdür. Bu yüzden enflasyon farkını da ödemesi gerektiğine, bilenlerin çoğunluğu fetva vermişlerdir.

Kâğıt paranın değer kaybını hesaplamanın bir yolu da belli bir malı, yabancı parayı, kıymetli madeni… ölçüt olarak almaktır.

Borç verildiği günde, paranın ne kadar altın ettiğini öğrenip kaydederek, ödemeyi bu miktarda yapmak şartıyla borç verilebilir. Her ödemede borçlanma günündeki altın / para oranına göre, borçtan azaltma yapılacaktır.