Açık çıkmasın diye, daha fazlasına satmak caiz mi?

Soru Detayı

- Askeri kantinde 1 liralık bir zimmeti açık çıkmasın diye 1, 25’e satmak günah mıdır?
- Açık çıkarsa cebimizden ödüyoruz. Ben şu an askeri görevimi yapıyorum, görevimde gece kantini işletmek; burada bize zimmetlenen ürünler var, açık çıkarsa cebimizden ödüyoruz, açık çıkmasın diye mesela çikolatanın zimmetli 1.15 tl ama biz 2 tl’ye satıyoruz, bunda bir sıkıntı var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İşçi veya görevli olarak çalışan bir kimsenin, yaptığı sözleşmenin aksine harekette bulunması caiz değildir.

Bu bağlamda malın değeri ne ise o fiyattan satılmalı, onun altında veya üstünde satılması halinde, hem emanete hıyanet hem de satın alan kişiye haksızlık olur.

Buna göre, kişinin kendisinin belirlediği bir fiyatı üzerinden ödeme alması durumunda, aldığı fazlalığı sahibine iade etmesi ve helallik istemesi gerekir.

Özetle:

- Hiçbir malı daha yükseğe satamazsınız.

- Alım satım yaparken dikkatli olmanız ve açık vermemeniz gerekir.

- Eğer buna rağmen yine de açık vermeye devam ediyorsanız, bu işi yapmayın ve başka görev isteyin.