Kıyamet saatine ilişkin bilginin Allah katında olmasıyla, Hz. İsa’nın kıyamet saati için bilgi olması arasında bağlantı olabilir mi?

Soru Detayı

Zuhruf suresi 61. ayet için; "İsa kıyamet saati için bilgidir." diye yorumlamışsınız. O zaman; Lokman, 31/34: "O kıyamet saatine ilişkin bilgi Allah katındadır." diyor. "İsa, Allah katına alındı.", diyorsunuz. Ayette de "Allah kendine yükseltti." diyor zaten.

- Kıyamet saati için bilgi Hz. İsa ise, Lokman, 31/34'te geçen o bilgi İsa mıdır?

- Kıyamet saatine ilişkin bilginin Allah katında olmasıyla, İsa’nın Allah katında olması arasında ve İsa’nın kıyamet saati için bilgi olması arasında bağlantı olabilir mi?

- Bir de şunu sorayım, ayette "İsa’yı kendine yükseltti" diyor, bizim için de "ona döndürüleceksiniz" diyor; iki cümle arasında ne fark var sizce?

- İsa’yı kendisine yükseltiyor, biz de ona yani Allah'a dönüyoruz, iki cümlede de benzer anlam yok mu?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İlgili ayetlerin meali şöyledir:

“Gerçekten o (İsa), kıyamet için bir ilimdir / bir bilgidir beyandır. Artık siz, o saatin geleceğinden hiç şüphe etmeyin de bana tâbi olun. Doğru yol budur.” (Zuhruf, 43/61)

“Kıyamet saatinin ilmi Allah katındadır. Onun ne zaman geleceğini yalnız Allah bilir.” (Lokman, 31/34)

Bizim söylediğimiz yorum değildir. Doğrudan ayetin ifadesinin mealidir. Her iki ayette de “ilim” sözcüğü kullanılmıştır. Ancak ayetlerin mucizevi beyanları çok ince işaretlerle doludur. Örneğin:

- Zuhruf 61’de: “ve innehu le ilmun lis-saati” denmiştir. Burada yer alan “le ilmun” ifadesinde, ilim kelimesi nekre/belirsiz bir formdadır. Türkçe'de bu tür ifadeler genellikle “bir” ekiyle belirtilir. Buna göre, “Le ilmun” ifadesinin manası: “bir bilgi / bir alamet”tir. “Lis-saati-kıyamet için” ifadesi ise, Hz. İsa’nın kıyamet için bir ilim, bir bilgi olduğunu, yani onun kıyametin geleceğini gösterecek bir bilgi, bir alamet olduğunu gösterir. Bunun tam açılımı şudur: “İsa, kıyametin geleceği için önceden ortaya çıkacak bir bilgi / bilgilerden / kıyamet alametlerinden biridir.”

- Lokman 34’te ise: “Ve indehu (onun katındadır) İlmu’s-Saati (Kıyametin bilgisi)” şeklindedir. Burada görüldüğü gibi, manasına gelen ifade yerine, “kıyametin bilgisi” mealindeki ifadeye yer verilmiştir.

Fazla tetkikata girmeden şunu söyleyebiliriz ki, Zuhruf 61’de: “Hz. İsa’nın kıyametin bilgilerinden biri olduğu” belirtilmiştir. Lokman 34’te ise, “Kıyametin bilgisi / kıyametin kopacağı saatin bilgisi yalnız Allah katındadır.” buyurulmuştur.

Unutmamak gerekir ki, kıyametin bir bilgisi, bir alameti ile kıyametin tam kopacağı anın bilgisi arasında dağlar kadar fark vardır.