Çarmıha gerilmiş kişinin mezarı nerede, neden böyle bir kayıt yok?

Soru Detayı

- Hz. İsa'nın ölmediğini ve çarmıha gerilmediğini söylüyoruz. Kuran, 4:171 Suresindeki Hristiyanların Çarmıha Gerilme inancını reddeder. Ama bazı Misyonerler veya Savunucular, "Siz Müslümanlar, İsa'nın Çarmıhta çarmıha gerilmediğine, ancak İsa'nın yerine başka birinin çarmıha gerildiğine inanıyorsunuz, peki çarmıha gerilmiş kişinin mezarı nerede, neden böyle bir kayıt yok" argümanını getiriyorlar.
 - Ayrıca, İsa’nın gömüldüğü kabrin daha sonra boş olduğu iddia edilir. Boş olan bu mezar kimin? Demek ki, Çarmıha gerilen İsa’dır diye açıklama yapıyorlar.
- Bu tür iddialara nasıl cevap verilir?
- Hz. İsa'nın yerine ölenin mezarı nerede?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

“Bir de 'Allah elçisi Meryem oğlu İsa Mesih’i öldürdük.' demeleri yüzünden (onları cezalandırdık). Halbuki onu ne öldürdüler ne de çarmıha gerdiler; (başkası ona benzer kılındığı için) şüphe içine düşürüldüler. Onun hakkında ihtilâfa düşenler, bu konuda tam bir kararsızlık içindedirler. Bu hususta zanna uyma dışında hiçbir bilgileri yoktur ve kesin olarak onu öldürmemişlerdir.” (Nisa, 4/157)

mealindeki ayette, Hz. İsa’nın çarmıha gerilmediği, öldürdükleri kişinin ona benzetilen bir kimse olduğu, iddia sahiplerinin tartıştıkları, bu konuda kesin bir bilgiye sahip olmadığına, bütün bildikleri bir zandan kaynaklandığına işaret edilmektedir.

Ayette: “Bu hususta zanna uyma dışında hiçbir bilgileri yoktur...” ifadesi, Hz. İsa’nın öldürülmesi hakkında olduğu gibi, genel olarak öldürülen kişinin kim olduğu ve nerede defnedildiği hususuna da bir işaret sayılabilir.

Tefsirlerde -tabir caiz ise- çarmıha hazır olan meclisin adamları "Peki eğer bu öldürülen İsa ise, (ona benzetilen) bizim arkadaşımız nerede, eğer bu öldürülen bizim arkadaşımız ise, İsa nerede?" diyerek, konuyu soruşturduklarına dair bilgiye yer verilmiştir. (bk. Razi, Meraği, İbn Aşur, ilgili ayetin tefsiri)

Fakat bu sorulara cevapların bulunduğunu gösteren herhangi bir bilgiye rastlayamadık.

Ayet ve hadis kaynaklarında bulamadığımız bu naklî bilgiyi, akıl ile tespit etme imkanımız yoktur.