Hz. İsa’nın göklere yükseltildiği yer neresidir?

Soru Detayı

- Hz. İsa'nın aslında haça gerilmeme olayı nerede oldu?
- ​Müslümanlar olarak Hz. İsa'nın aslında haça gerilmediğini ve göğe kaldırıldığını biliyoruz. Araştırdığıma göre bu olaylar Roma'da geçiyor.
- Fakat bunun dışında Hz. İsa'nın Roma'ya ne zaman, nasıl ve niçin gittiğini anlayamadım ve bulamadım. Aydınlatabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hz. İsa’nın çarmıha gerilmediği kesindir. İslam alimlerinin büyük çoğunluğu Kur'an’ın ilgili ifadelerini böyle anlamışlardır.

Çarmıha gerilen kişi, Roma askerleri tarafından aranan Hz. İsa’nın yerini söyleyen ve onlarla birlikte onun bulunduğu mekâna giden havarilerinden bir hain kimsedir.

Allah Hz. İsa’yı göğe kaldırdıktan sonra, o haini onun şekline bürümüş ve askerler de onunun İsa olduğunu sanarak çarmıha germişler.

Sorudaki asıl konu: Hz. İsa’nın Romalılar tarafından öldürülmek istenmesi onu Roma’ya gittiğini gösteriyor. Fakat Roma'ya ne zaman, nasıl ve niçin gittiği soruluyor.

Aslında bunu cevabı çok da zor değildir. Çünkü, Hz. İsa Filistinli idi. Nasıra’da / Nasıriye’de (veya Beytüllahim kentinde) doğmuştur.

O tarihlerde Filistin Roma devletinin toprakları içerisinde yer alıyordu ve Roma’ya bağlı idi. Bu sebeple, Yahudiler Hz. İsa’yı ikide bir Romalılara şikayet ediyorlardı.

Nihayet, Roma'nın Filistin’deki valisi Hz. İsa’yı yakalama emrini çıkarmıştı. Bu emir doğrultusunda Roma askerleri onu tutuklamak için hareket geçtiler. Ve bilinen netice meydana geldi. (krş. İhsan Süreyya Sırma, Müslümanların Tarihi, Beyan Yayınları, İstanbul, 2014, 1/362)