Beni vefat ettirince, ne demektir

Soru Detayı

- Nisa Suresi'nde "İsa'yı öldürdüklerini sandılar." deniyor.
- Maide Suresi'nde İsa, Allah'a, "Beni vefat ettirince onların gözetleyicisi sen oldun.", diyor.
- Ayette geçen "vefat ettirme" ne demek?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Hayır, şehitlerin diri olması konusu ile Hz. İsa aleyhisselamın semaya çekilmesi asla aynı değildir. Şehitler öldüklerinin farkında değillerdir, demektir. İsa aleyhisselam ise ölmeden semaya yükseltilmiştir.

Nisa Suresi'nin 157. ayetinde, Hz. İsa’nın öldürülmediği, “Onlar İsa’yı öldüremediler, asamadılar. Öldürülen başkası idi. Lakin kendilerine ona benzer gösterildi.” mealindeki ifadelerle açıkça belirtilmiştir.

Maide Sure'nin 117. ayetindeki ilgili cümlenin meali ise, şöyledir:

“Ya Rabbi! Ben aralarında olduğum müddetçe onları kolladım. Fakat  vaktaki sen beni vefat ettirince / aralarından tutup alınca, artık onların gözetleyicisi sen oldun.”

Burada “vefat” kelimesi, “tutup almak” anlamına da gelir. Al-i İmran Suresi'nin 55. ayetinde yer alan “Ey İsa! Seni ben vefat ettireceğim ve kendi nezdime yükselteceğim.” mealindeki cümlede geçen ve “vefat ettireceğim” diye tercüme ettiğimiz “vefat” kelimesi, âlimlerin büyük çoğunluğuna göre, “ölmek” anlamında değil, “Yeryüzünden çekip almak ve kendi katına yükseltmek” anlamına gelir. Taberi de -Hz. İsa’nın yeryüzüne ineceğine dair sahih hadisleri göz önünde bulundurarak- bu görüşü tercih etmiştir.(bk. Taberî, ilgili ayetin tefsiri).

Böyle olunca, ortada herhangi bir çelişki yoktur. Çünkü Maide Suresi'nin ilgili ayetinin meali ”Vakta ki sen beni onların aralarından tutup alınca...” şeklindedir.