Hazreti İsa hac yaptı mı?

Soru Detayı

- Hazreti İsa'nın ümmetine hac farz mıydı?
- Kendisi hac yaptı mı? Nerede yapmıştır? Mekke'de mi, Kudüs'te mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yeni Ahid’de haccın önemi ve anlamı pek açık değildir.

Luka İncili’ne göre Hz. İsa on iki yaşında iken ebeveyniyle birlikte Kudüs’e mabedi ziyarete gitmiştir.

Sinoptik İnciller, Hz. İsa’nın sadece bir defa Fısıh bayramında hac için Kudüs’e gittiğini belirtir. (Matta, 21/1-11, 15-17; Markos, 11/1-10; Luka, 19/28-40)

Yuhanna İncili’ndeki ifadelerden Hz.İsa’nın hac merasimlerine düzenli olarak katıldığı anlaşılmaktadır. (2/13; 6/4; 7/2; 10/22; 11/55)

Hristiyanlıkta, Hz. İsa’nın son Kudüs yolculuğu ile Tanrı’nın şehrine eskatolojik haccını gerçekleştirdiğine ve Tanrı’nın krallığını başlattığına inanılır. (bk. TDV İslam Ansiklopedisi, Hac maddesi)

İslami kaynaklara göre ise, Hz. İsa'nın haccı ve umresi, Hz. Peygamber (asm) Efendimizin gaybi mucizeleri arasında yer alır. Hz. Ebu Hüreyre'nin nakline göre Resulullah (asm) şöyle buyurur:

"Vallahi Meryem oğlu (İsa), Feccu'r-Ravha adlı mevkide hac yapmak veya umre yapmak yahut her ikisini de yapmak için telbiye getirecektir." (Müslim, Hac, 216, no: 1252)

Bu sahih hadis-i şerif, Hz. İsa Aleyhisselamın ahir zamanda semadan yere indiği zaman Kâbe’yi ziyaret ederek umre ve hac yapacağını haber veriyor.