Umreden önce Kudüs’e mi gitmemiz gerek?

Soru Detayı

- Müslümanların Umre vazifesini yapmadan önce Müslümanların namusu olan Kudüs’e gidip Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmeleri gerektiğini söylüyorlar, bu düşünce doğru mudur?
- Önce Mescid-i Aksa’ya mı gitmemiz gerekiyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu düşünce doğru değildir. Umre bir ibadettir. İbadetlerin şekli bellidir. Umre ibadetinde, Kudüs’e gitmek gibi bir kural yoktur.

Bir konuyu savunmak, sevip saymak, bir namus olarak telakki etmek ayrıdır, onu başka bir ibadetin kuralı ve şartı saymak ayrıdır. Birincisi doğru, ikincisi yanlıştır.

Kudüs ismi Kur'an’da doğrudan geçmemekle birlikte, bu şehirden el-Mescidü’l-Aksa’nın mübarek kılınan çevresi şeklinde bahsedilmiş (İsrâ 17/1), ayrıca bulunduğu bölge “mukaddes toprak” (Mâide 5/21), “iyi, güzel bir yer” (Yûnus 10/93) olarak nitelendirilmiştir.

Hadislerde ise Mescid-i Aksa’nın, Mescid-i Harâm ve Mescid-i Resûlullah ile beraber ziyaret amacıyla seyahat edilebilecek üç mescidden biri ve yeryüzünde Mescid-i Harâm’dan sonra inşa edilen ikinci mescid olduğu belirtilmiştir. (bk. Buhari, Fazlü’s-salat fî mescidi Mekke ve’l-Medine, 6, Hac, 26, Enbiya, 8, 40; Müslim, Hac, 288)

Ayrıca bazı rivayetlerde Hz. Peygamber’in (asm) Beytülmakdis’te namaz kılmayı tavsiye ettiği de aktarılmaktadır. (Ebû Davud, Salat, 14)

Demek ki, Kudüs’e gidip Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmek ve orada namaz kılmak güzeldir. İmkanı olanlar, ister umreden önce isterse de umreden sonra gidebilir. Ama "Kâbe’ye umre yapmaya gitmeden önce Kudüs’e gidilmesi gerekir." diye bir kural yoktur.