Gayrimüslim ülkede dini nikah nasıl kıyılır?

Soru Detayı

- Gayrimüslim bir ülkede yaşayan bir Müslüman, nikahını nasıl kıyabilir?
- Buradaki resmi nikah dini nikah hükümlerine uymuyor. Burada yabancı olan ve hiçbir Müslüman tanımıyor.
- Evleneceği kadından vekalet alıp, yabancı 2 Hristiyan erkek şahitliğinde kendisi nikah kıysa nikah geçerli olur mu?
- Eğer bu da geçersiz ise, ne yapması uygun olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Yabancı bir ülkede yaşayan bir Müslüman, evlenirken şu hususlara dikkat etmesi gerekir:

1. Evlenecek Müslüman erkekse, evleneceği kadının Müslüman veya en azından Ehl-i kitap (yani Yahudi veya Hristiyan) olması,

2. Evlenecek Müslüman kadın ise, evleneceği erkeğin kesinlikle Müslüman olması,

3. Evlenecekler arasında süt bağının olmaması,

4. Nikah akdinin gizli olmaması,

5. Tarafların her ikisi de Müslüman ise, iki erkek veya bir erkek iki kadın Müslümanın şahitliğinde nikah akdinin yapılması; şayet kadın Ehl-i kitap ise iki Ehl-i kitap erkeğin şahitliği ile nikah akdi yapılabilir. (Mevsili, İhtiyar, 3/103)

6. Yukarıdaki şartların bulunması halinde, nikah kıyan memurun Müslüman olup olmaması bu hükmü değiştirmez.

7. Yurt dışında evlenmek isteyen bir Müslümanın, evlenme ve nikah hususlarında mutlaka o ülkede görev yapan din görevlilerinden bilgi alması ve nikahın dini merasimini din görevlisinin gerçekleştirmesini talep etmesi tavsiye edilir.