Şeriat uygulanabilir mi?

Soru Detayı

- Bazı kimseler şu an hakiki şeriatla yönetilen hiçbir ülkenin olmamasından dolayı Allah(cc)’ın uygulanamaz bir şeriat gönderdiğini söylüyor, (haşa) bu kişilere nasıl cevap verilmeli?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Şeriat; hayatın, ferd, cemiyet ve uluslararası alanlarını kaplayan geniş ve detaylı bir hükümler ve kurallar mecmuasıdır.

İslam dünyasında, uluslararası ilişkilerde fert ve cemiyet hayatında şeriatın tamamen terk edildiği hiç olmamıştır ve olmaz.

Şeriatın bir kısmı da olsa uygulanması “şeriatın eksik olarak uygulanması” demektir.

Çağımızda neredeyse kutsallaştırılmış olan demokrasi uygulaması da hiçbir toplumda ve devlette, teoride olana tam olarak uymaz, ama buna bakarak kimse çıkıp da “demokrasi uygulanamaz” demiyor.

Müslümanların vazifesi şeriatın uygulanmasını kendinde, ailesinde, toplumda... tamamlamak için çalışmaktır.

Bugün şeriatın uygulanmasının önündeki engel, şeriatın uygulanamaz olması değil, uygulama, işlerine gelmeyenlerin engellemeleridir.