Kitap Ehlini hakir ve zelil görünüz, anlamında bir hadis var mı?

Soru Detayı

- Kitap Ehlini hakir ve zelil görünüz, ama onlara zulmetmeyiniz, anlamında bir hadis var mı, varsa sahih midir?
-  Yoksa uydurma mı?
- Açıklayabilir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu hadisi Ebu Nuaym rivayet etmiştir. (bk. Ahbaru Asbahan, 2/31)

Bu rivayet Hz. Ömer’in sözü olarak nakledilmiştir. Bu rivayet zayıftır. Çünkü rivayetin senedine göre bu bilgiyi Hz. Ömer’den Damre b. Habib nakletmiştir. Oysa bu zat, hicri 130 yılında vefat etmiştir. (bk. İbn Hacer, et-Tehzib, 4/459)

Hz. Ömer ise hicri 23’te şehit edilmiştir. İki vefat arasında 107 yıl vardır. Ve bu kimsenin Hz. Ömer ile konuşması mümkün değildir.

Bununla beraber, soruda  “Kitap Ehlini hakir ve zelil görünüz.” ifadesinin Arapça aslı: “ezillûhum” (Onlara boyun eğdirin) şeklindedir. Bu da  Tevbe, 9/29. ayetinde yer alan “cizye verirken zillet küçülmüş halde versinler...” manasına uygundur.

İmam Şafii gibi birçok İslam alimleri, buradaki “zillet”i, (dinlerini yaşamaları dışında) İslam’ın hükümlerine boyun eğmeleri anlamında görmüşler. (bk. Şafii, el-Ümm, 5/415)