Kemâlât yolcusu olan insanın özellikleri nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan nakıs olarak dünyaya gelir, ama kâmil olmaya kabiliyetlidir. Görevi, hayat yolculuğu boyunca kemâlât elde etmeye çalışmak, kâmil bir insan olmaktır.

Kemâlât yolcusu olan insanın;

- Azığı takvadır.
- Silahı zikirdir.
- Bineği himmettir.
- Rehberi, mürşittir.
- Yol arkadaşı, ihvandır. [bk. Özköse, (Heyet) Tasavvuf, s. 340]

Yani, böyle bir yolculuk beraberinde ciddi hazırlıklar ve çalışmalar gerektirir. Böyle bir yola, azık almadan gidilmez. Bu yolcunun azığı, takvadır. Kur’an şöyle der:

 وَتَزَوَّدُوا فَاِنَّ خَيْرَ الزَّادِ التَّقْوٰىۘ  “Azık edinin. Doğrusu en hayırlı azık, takvadır.” (Bakara, 2/197)

Bu yolda şeytan ve şeytana yoldaş olan kimseler gibi düşmanlar vardır. Bu düşmanlardan korunabilmenin yolu, zikirdir, Allahı anmak ve hatırlamaktır. Mesela kişi “Euzü billahi mine’ş şeytanir racim” dediğinde şeytan o kimseden uzaklaşır. Kur’an şöyle der: “Allah'ı çokça zikredin.” (Ahzâb, 33/41)

Bu yol uzundur, yaya gidilmez. Bu yolun bineği, himmet ve gayrettir. Kur’an şöyle der: “İnsan için ancak çalıştığı vardır.” (Necm,  53/39)

Böyle bir yola rehbersiz çıkılmaz. Kâmil mürşitler, bu yolun rehberidir. Hz. Peygamber (asm) şöyle bildirir:

“Âlimler, peygamberlerin varisleridir.” (Buhârî, İlm, 10; Ebu Davud, İlm, 1; Tirmizi, İlm,19; İbn Mâce, Mukaddime,17)

Böyle bir yolda yalnız yol almak zordur, tehlikelidir. Yol arkadaşlarıyla gitmek yolculuğu kolaylaştırır, sinerji meydana getirir. Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurur:

“Cemaat halinde olun, ayrılıktan sakının. Zira şeytan, tek kalanla birlikte olur. İki kişiden ise uzak durur.” (Tirmizi, Fiten,  7)