Peygamberin haram kılma yetkisi var mıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bir defasında Peygamber Efendimiz (asm) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu:

“Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helaldir.” (bk. İbn Mâce, Libas, 19.)

İslam Dininin başlıca iki kaynağı vardır: Kitap ve sünnet. Günümüzde bazıları “Kur'an bize yeter.” diyerek, dinin ikinci kaynağı olan Hz. Peygamberin (asm) sünnetini itibarsızlaştırma gayreti içindedir. Hz. Peygamber “Erike hadisi” adıyla meşhur olan bir rivayette mucizane bir şekilde böylelerinin çıkacağını haber vermiş ve şöyle demiştir:

"Haberiniz olsun ki bana Kitab ve bir de Onun misli verilmiştir. Biliniz ki karnı tok bir adamın, koltuğuna yaslanıp oturarak şöyle diyeceği zaman yakındır: ‘Bu Kur'an'a uyun! Onda helal bulduklarınızı helal, haram bulduklarınızı da haram addedin.’ Haberiniz olsun ki, ehlî merkeb eti, yırtıcı kuşların eti size helal değildir." (Ebu Davud, Sünnet, 6. Ayrıca bk. Tirmizî, İlm, 60, İbn Mâce, Mukaddime 2)

Kur'anda ehlî merkeb eti ve yırtıcı kuşların etinin haram olduğuna dair bir hüküm yoktur. Hz. Peygamber (asm) Allah'ın kendisine verdiği yetkiyle bunların haram olduğunu bildirmiştir. Ona verilen bu yetkiyi şu iki ayette görebiliriz:

يَاْمُرُهُمْ بِالْمَعْرُوفِ وَيَنْهٰيهُمْ عَنِ الْمُنْكَرِ وَيُحِلُّ لَهُمُ الطَّيِّبَاتِ وَيُحَرِّمُ عَلَيْهِمُ الْخَبَٓائِثَ

“O Peygamber  onlara iyiliği emreder, kötülükten men eder; temiz-hoş şeyleri helal, pis-çirkin şeyleri haram kılar…” (A’raf, 3/157)

قَاتِلُوا الَّذ۪ينَ لاَ يُؤْمِنُونَ بِاللّٰهِ وَلاَ بِالْيَوْمِ اْلاٰخِرِ وَلاَ يُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللّٰهُ وَرَسُولُهُ وَلاَ يَد۪ينُونَ د۪ينَ الْحَقِّ مِنَ الَّذ۪ينَ اُو۫تُوا الْكِتَابَ حَتّٰى يُعْطُوا الْجِزْيَةَ عَنْ يَدٍ وَهُمْ صَاغِرُونَ۟

“Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve âhiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resulünün haram kıldığını haram saymayan ve hak dini din edinmeyenlerle, zelil olarak kendi elleriyle cizye verinceye kadar savaşın.” (Tevbe, 9/29)

Dikkat edilirse, birinci ayette Hz. Peygamberin (asm) helal ve haram kılma ciheti nazara verilmiştir. İkinci ayette ise bu iki cihetten haram kılma özelliği ifade edilmiştir.