Katile neden kısas cezası verilmiyor?

Soru Detayı

- Kur'an birini öldürdüğün zaman kısasa kısas diyor.
- O halde neden demokrasi ile yönetiliyoruz, hapishane cezası veriliyor?
- Anlayacağım şekliyle açıklar mısınız?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Müslümanların henüz şeriatla yönetilmeyi samimiyetle isteme ve bunun alt yapısını hazırlama seviyesine gelmedikleri, gemiyi batırmadan geçişi sağlayacak güce ve imkana sahip olmadıkları için, birçok hüküm yanında kısas da uygulanamıyor.

Ancak Müslümanların kendi aralarında, ceza hukuku dışında (çünkü bunu devlet uygular) birçok İslâmi hükmü ve kuralı uygulamaları mümkündür; mümkün olanı yapmayanlar sorumlu olurlar...