Kaf Suresinin 6. ayetinde geçen "gökte hiçbir çatlak bulunmaması" nasıl anlaşılmalıdır?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kaf suresi, 6. Ayet:

"Üstlerindeki göğe bakmıyorlar mı? Onu nasıl kurup meydana getirdik ve (yıldızlarla, sistemlerle) nasıl süsledik; onda hiçbir yarık, (den­gesizlik, uyumsuzluk) da yoktur."

Gökteki yıldızlar, sistemler sağlam fiziksel kanunlarla düzenlenmiş ve kesin ölçülere göre dengelenmiştir. Öyle ki, bir sistem diğerinin, bir yıldız başkasının sınırına, yörüngesine geçmemekte, kendine ait sınırda hare­ketini sürdürmektedir.

Âyette "ve ma leha min fürûc" denilerek, yarık, çatlak, eğrilik ve ahenk­sizlik bulunmadığına dikkatler çekilmektedir. Bu, gök cisimlerinde ve bağ­lı bulundukları sistemlerde bir dengesizlik, uyumsuzluk, gelişigüzellik ol­madığını beyân içindir.

Günümüze kadar astronomi üzerindeki ilmî çalış­malar bu gerçeği kısmen tesbit edip ortaya koyabilmişse de henüz tamamen şüphecilikten sıyrılamamıştır. Ama gelecekteki daha ciddi ve kararlı araştırma ve tesbitler Kurân'ı doğrulamaktan öteye geçemeyecek ve her buluş ve tespit bu ilâhî kitap karşısında baş eğecektir. (bk. Celal Yıldırım, İlmin Işığında Asrın Kur'an Tefsiri)