Duhan Suresi, 28. ayette geçen "Biz onları başka bir kavme miras verdik." ifadesiyle hangi kavim kastedilmiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

"Biz onları başka bir kavme miras verdik." (Duhan, 44/28)

Kasıt İsrailoğullarıdır. Yüce Allah daha önce oralarda köleleştirilmiş iken Mısır'ı onlara mülk verdi. Böy­lece oraya mirasçı oldular.

Buna sebeb ise mirasın mirasçıya ulaşması gibi, buraların da onların eline geçmesi idi. Bunun bir benzeri de yüce Allah'ın:

"Zaafa uğratılagelmiş kavmi de bereketlendirdiğimiz yerin doğularına da batılarına da mirasçı kıldık." (A'raf, 7/137) buyruğudur. (bk. İmam Kurtubi, Camiu li-Ahkami’l-Kur’an, Buruc Yayınları: 15/583)

Bu kavim İsrailoğullarıdır. Ama onların Mısıra geri dönmemesinden hareketle, başka bir kavim olduğunu söyleyenler de olmuştur. (bk. Beydavi Tefsiri)

Netice itibariyle İsrailoğulları Mısır'da oturmasalar dahi, Firavun ve adamlarının ölümünden sonra Mısır İsrailoğullarına miras olarak kalmıştır.