Kadına işi veren toplumun altı üstünden daha hayırlıdır, diye bir hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Evet, bu anlamda bir hadis vardır, ancak bu hadisi rivayet eden Tirmizi, senedinin garip olduğunu söyleyerek zayıflığına dikkat çekmiştir.

İlgili hadis şöyledir:

Ebu Hüreyre (r.a.)’den rivayete göre, Hz. Peygamber (asm) Efendimiz şöyle buyurdu:

“İdarecileriniz iyi kimselerden, zenginleriniz cömert kişilerden olduğu ve işleriniz aranızda istişare ile yürütüldüğü durumda, yeryüzünde yaşamanız toprak altına gitmenizden daha hayırlıdır. Ama idarecileriniz kötülerinizden, zenginleriniz cimrilerinizden, işleriniz de kadınlara teslim edildiği zaman yerin altı (kabir) size üstünden (yaşamaktan) daha hayırlıdır.” (Tirmizi, Fiten 78)

Tirmizi: Bu hadis garib olup sadece Salih b. Mürrî’nin rivayetiyle bilmekteyiz. Salih’in rivayetleri arasında kendisine uyulmayacak garib hadisleri vardır. Kendisi salih bir insandır. (Tirmizi, a.y.)