İzdiham varsa, Hacerülesvedi öpmeye çalışmak günah mı?

Soru Detayı

- Hacer'ül esved'e dokunmak için izdiham haram değil mi?
- Kadın ve erkeklerin sıkışık bulunup birbirlerine temas etmesi haram değil mi?
- Yönetim neden el atmıyor?
- Erkek kadın ayrı olmaz mı?
- İzdiham varsa, erkek ve kadının oraya girmesi caiz olur mu, yoksa günah mı olur?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İzdiham olduğunda, kadın erkek birbirine yapışma durumu gerçekleştiğinde, Hacer-i Esved’i öpme pahasına bu duruma düşmek caiz olmaz, günah olur.

Sırf erkekler veya sırf kadınlar da olsa, birbirini itip kakmaları, incitmeleri, haklarını çiğnemeleri caiz değildir. Öpmeden selamlama uygulanabilir.

Bir sünneti yerine getirmek için günaha girilecekse o sünnet yapılmaz; böylece harama girilmediği için farz sevabı işlenmiş olur. Çünkü bir haramı terk etmek farzdır, o haramı terk eden kişi de farz sevabı alır.