İnsandaki atomlar ile cansız varlıklardaki atomlar da aynı mıdır?

Soru Detayı

- İnsandaki atomlar ile cansız varlıklardaki taş gibi atomlar aynı atomlar mı?
- Taşa bakıp ondaki atomun cansız olduğuna hükmedip aynı şekilde insanı oluşturan atomun da cansız olduğuna hükmedebilir miyiz?
- Aklıma sürekli atomda ilim irade kudret var mı sorusu takılıyor ve aklımdan gitmiyor bu durumdan memnun değilim, ne yapmam gerek?
- Nedense bunu çürütmeye çalışıyorum ama çürütemiyorum. Ama namazlarımı elimden geldiğince kılıyor günahlardan uzak durmaya çalışıyorum. Atomda ilim irade kudret var mı diye uğraşmak yerine bunlar yok iken bunları elbette varlık âlemine çıkartacak bir ilim irade kudrete gerek var deyip atomda ilim irade kudret var mı, yok mu gibi düşünceleri çürütmek yerine bunları yaratan Allah’tır. Bunları Allah yaratmasa idi nasıl var olacaklardı desek olmaz mı?
- Son olarak bu düşünce aklıma geldiği halde namazları kılmaya devam etmem elimden geldiğince sünnetleri yerine getiriyor olmam benim Allah'a olan inancımı göstermez mi?
- Sizden ricam özellikle son sorduğum soruya da cevap verir misiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Atomlar bütün varlıklarda aynıdır. Hepsi de cansızdır ve hayatsızdır.

Taştaki atomlar, taşın parçalanması ile toprağa geçer. Topraktaki karbon, kalsiyum, oksijen ve demir gibi elementler, bitkiler tarafından topraktan alınır. Bitkiler hayvanlar tarafından yenilince onların vücuduna geçer. Hayvanları da insanlar yiyince insan vücudunda yer alır.

Daha sonra insandan da dışarıya atılarak, tekrar hayat çemberinde görev alır.

İkinci sorunuza gelince, zaten onun cevabını vermişsiniz.

Şimdi kâinattaki bütün varlıklar Allah’ın isimlerinin tecellileridir. Mesela, ayna güneşe karşı tutulunca aynanın içinde ışık görünür. Şimdi ayna içindeki o ışığın kaynağı ya güneştir ya da o ışık bizzat aynanın içinden çıkmış olabilir.

Şayet aynanın bizzat içinden çıkıyor olsa, o zaman aynayı nereye çevirsen o ışığın parlaması lazım. Hatta gece de olsa o ışık görünmesi lazım. Halbuki aynanın yüzünü güneşten diğer tarafa çevirdiğiniz zaman, aynadaki güneşin o görüntüsü kaybolur.

Buradan anlarız ki, aynadaki o görüntü bizzat aynanın içinden gelmiyor, güneşten geliyor.

İşte insan ve diğer bütün varlıklardaki her bir sıfat ve güzellik Allah’tan geliyor. Allah “Hay” ismini çekiverse bizdeki hayat biter ve ölürüz. Alim isminin tecellisi olan ilmimizi alıverse evin yolunu bulamayız. Basar isminin tecellisi ve yansıması olan görmemizi alıverse hiçbir şeyi göremeyiz.

İnsana gelen vesveseler o insansı mesul etmez. Onda bir günah yoktur. O vesveseler şeytanın işidir. İnsanın âlemine gelen bir takım hayal, vehim, düşünme ve tefekkür dediğimiz fikir yürütme insanı mesul etmez.

Bu tip vesveselerin insanı mesul etmediğini bilip, onlarla fazla uğraşmayacağız. Arılara ilişildikçe insana saldırırlar. İlgilenmezsen bir müddet sonra çekip giderler. İşte vesveseler de böyledir. Onların insanı mesul etmediğini bilip üzerinde durmayacağız. Bir müddet sonra bırakıp gittiklerini göreceğiz.