Allah'ın kendisine ibadet edilen yerleri yıkmasının hikmeti nedir?

Soru Detayı

​- Şeytan şöyle bir vesvese verdi haşa
“Allah olsaydı kendisine ibadet edilen yerlere zarar vermezdi madem camiler zarar görüyor o halde haşa sanki Allah yok mu?” diye vesvese verdi.
- Allah'ın kendisine ibadet edilen yerlere zarar vermesi misal: depremde camilerin zarar görmesinin hikmeti nedir?
- Şeytanın vesvesesine nasıl cevap vermek gerekir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

- Allah vardır ve her şeye kadirdir.

- Allah'ın ilmi, iradesi ve kudreti dışında tekbir yaprak bile düşmez.

- Allah sonsuz güç ve kudret sahibidir.

- Bu dünya imtihan yeridir.

- Eğer bela ve musibetlerde Müslümanlar veya Müslümanların yerleri, camileri ayrı kalıp musibetten etkilenmeseler, o zaman imtihan ve sınavın bir kıymeti kalmazdı; ehl-i küfür ister istemez inanmak zorunda kalırdı. Bu da imtihan sırrına aykırı olurdu.

- Demek ki, her şey apaçık ahiret yurdu gibi ayan beyan açık olsaydı, o zaman Ebu Bekir ruhlu insanlar ile Ebu Cehil ruhlu  insanlar aynı kalırdı.