Allah, peygamberlerin öldürülmesine nasıl müsaade etmiştir?

Soru Detayı

- Allah, azgınlık yapanları helak ederek cezalandırmıştır. Allah’ın sünnetinde bir değişiklik olmadığına göre ve Allah Yunus 103. ayette inananları kurtaracağını bize bildirdiğine göre, İsrailoğulları neden helak olmadı ve peygamber öldürmelerine Allah nasıl müsaade etti?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsanlık ya da peygamberler tarihine bakıldığı zaman, çeşitli konularda azgınlık yapan kavimlerin çeşitli şekillerde yok edildikleri bizlere Kur'an'da beyan edilmiştir. Ancak bu helakleri sünnetullah olarak kabul etmek doğru değildir. Böyle bir şey olmuş olsa, her günah işleyen kişinin hemen Allah Teala tarafından cezalandırılması gerekir; ama böyle bir şey olmamaktadır.

Bunun böyle olmadığı Kur'an'da açık bir şekilde ifade edilmiştir:

"Eğer Allah insanları, yaptıkları yüzünden hemen cezalandıracak olsaydı, yerkürenin sırtında hiçbir canlı bırakmazdı. Ne var ki, onları belirli bir süreye kadar erteliyor. Nihayet süreleri gelince, (gerekeni yapar). Çünkü Allah, kullarını hakkıyla görmektedir." (Fatır, 35/45)

Yine bir başka ayette Allah'ın kafirlere mühlet verdiği bildirilmektedir:

"İnkar edenler, kendilerine vermiş olduğumuz mühletin, sakın kendileri için hayırlı olduğunu sanmasınlar. Biz onlara ancak günahları artsın diye mühlet veriyoruz. Onlar için alçaltıcı bir azap vardır." (Âl-i İmran, 3/178)

Bu ayette belirtilen durum halk arasında "Allah imhal eder (mühlet verir), ama ihmal etmez." şeklinde ifade edilmektedir.

Allah Teala'nın cezalandırdığı kavimlere gelince;

Bu cezalandırmaların büyük bir çoğunluğu bazı kavimlerin peygamberlerine mucize getirmesi konusundaki meydan okumaları, mucize istemeleri ya da peygamberleri inkar etmeleri, onları öldürmeye kalkmaları, bunun sonucunda da gelen mucizeye rağmen inanmamaları sonucunda Allah'ın kendilerini cezalandırması şeklindedir.

Kur'an'da bu toptan cezalandırmalara bakılınca durumun böyle olduğu açıkça görülecektir. Yunus suresi 103. ayet ile ilgili vermiş olduğunuz örnek genel geçer değidlir. Bu ayette Allah kavimlerine bir cezalandırma geleceği zaman peygamberleri ve onlara inananları kurtaracağını, diğerlerini ise cezalandıracağını beyan etmektedir. Hem Hud kavmi, hem Nuh'un kavmi ile ilgili olarak anlatılan kıssalar da böyledir.

Allah'ın inananlara yardımına gelince;

Bu doğrudur, -bu konu burada yazılacak birkaç paragraf ile anlatılabilecek bir konu omasa da- "İnsana ancak çalıştığının karşılığı vardır." (Necm, 53/39) ayeti sünnetullahtır.

Bugün Batı dünyası çalışmakta ve karşılığını almakta, İslam ahlakından yoksun olduğu için de kapitalist bir bakışla dünyaya baktığı için kendi refahı için başkalarına her türlü zülmü yapabilmektedir.

Yine birkaç milyonluk Yahudiler dünyayı yönetmekte ve herkese zulüm yapabilme hakkını kendilerinde görmektedir. Bunu da çok ama çok çalışarak elde etmektedirler.

Ama genelde İslam dünyası bir miskinlik ve atalet halindedir. Bu sebeple de zulme maruz kalmaktadır. Müslümanlar çok ama çok çalışsa ve Müslümanların elinde düşmalarının elindeki silahlardan daha güçlü silahlar olsa, karşıdakiler böyle rahatça elleri cepte İslam dünyasını hallaç pamuğu gibi atabilirler miydi?

Onun için Müslümanların her alanda düşmanlarından iki-üç-beş-on kat daha fazla çalışması gerekir ki karşılığını alsın.