İnsan 300 yaşına kadar yaşayabilir mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Cenab-ı Hak her insana belirli bir ömür tayin etmiştir. Hiç kimse hayatının ne kadar devam edeceğini bilemez.

Dünyada her şey bir sebebe bağlanmıştır. Bunlardan birisi de ölümdür. İnsanın hayatı bir sebeple son bulur. Azrail Aleyhisselama ruhları alma görevi verilince, Cenab-ı Hakk’a şöyle niyazda bulundu:

“Hiç kimse hayatının son bulmasını istemeyecektir. Dolayısıyla onların ruhlarını kabzettiğim zaman kulların benden küsecekler.”

Cenab-ı Hak da “Ben her bir kişinin ölümü için bir sebep halk edeceğim. Onlar ölümü senden değil, o sebepten bileceklerdir.” buyurmuş.

Nitekim birisi vefat edince hemen sebebi sorulur. Bu sebep ya bir kalp krizidir. Ya bir trafik kazasıdır, vs. bunun gibi bazı sebeplerdir. Hiç kimsenin aklına o anda Azrail gelmez. Aslında Azrail aleyhisselam da bir sebeptir. Esas ruhların kabzedilmesini murat eden Cenab-ı Hak’tır.

İşte her bir insanın ruhunun ne zaman kabzedileceğini bilemiyoruz.

Günümüzde insanların ortalama ömrü ülkeden ülkeye değişmekle beraber 50-70 sene arasıdır. İnsanlara her cihette örnek olan Peygamberimiz (asm) de 63 sene yaşamıştır.

Ortalama ömür böyle olmakla beraber, bazı insanların bu sınırı aştığı ve 110-120 yaşına kadar yaşadığı görülmektedir.

Çinli Li Ching-Yuen, 1736'da doğduğunu söylemiş, fakat kayıtlarda 1677 yılında doğduğu kayıtlı imiş. Bu zat 1933 yılında ölmüş. Bu doğum tarihlerine göre  bu kişi ya 197 ya da 256 yaşında ölmüş oluyor. İki halde de dünyanın en çok yaşayan insanı olarak biliniyor.

Şimdiye kadar yapılan tespitlere göre 300 sene yaşayana rastlanmıyor. Bundan sonra o kadar yaşayan olur mu, Allah bilir. Genel duruma bakılırsa, öyle uzun hayat sahibi olamayacak gibi görünüyor.

Mühim olan dünyada uzun yaşamak değil, esas olan bu kısa ömürde ahirete fazla sevap kazanarak çok azıkla gitmektir. Eğer bir kimse Allah’a bilmiyor, Peygamberi tanımıyorsa, yüz sene de yaşasa bir saniye kadar hükmü yoktur. Kur'an-ı Kerim’de böyle kimselerin vefat ettikleri zaman şöyle diyecekleri beyan buyrulur: “Ya Rabbi ne olur, dünyaya gidip bir defa 'Le İlahe İllallah, Muhammed Resulullah.' diyelim, sonra ruhumuzu al.”

Allah’ın emirlerini yapmayıp, Hz. Peygamber (asm)'in sözüne uymayan bir kimse dünyada bin sene yaşasa ne olacak? Onun bir saniye kadar hükmü yoktur.