İnsanları duyguları bakımından etkilemenin yolları nelerdir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İster dünyalık, ister ahiretlik bir şey konusunda olsun karşımızdakini etkilemenin, duygularına dokunabilmenin en mühim yolu, söylediklerimizi ve yaptıklarımızı bilerek, samimiyetle, ihlasla ve içtenlikle ifa etmemizdir. Ve tabi ki hâl dilimizin kal dilimizle uyum içinde olmasıdır.

Biz böyle riyasız bir şekilde karşımızdaki ile iletişime geçersek ve karşımızdakinin kalbi durumunun, basiretinin de açık olduğunu varsayarsak, er veya geç karşımızdakinin duygularına dokunup etkileyeceğimiz kesindir.

Karşımızdakine hitap ederken her işimizde olduğu gibi besmele ile başlamalı ve Musa aleyhisselamın duası ile Cenab-ı Hakk’a iltica etmeliyiz;

“Rabbim! Benim göğsüme genişlik ver! Ve işimi bana kolaylaştır! Dilimden de düğümü çöz ki sözümü iyice anlasınlar!” (Tâhâ, 20/25-28)