Cinsel organlara benzeyen bitkilerin yaratılmasındaki hikmet nedir?

Soru Detayı

- Allah'ın insanların cinsel uzuvlarına ya da çıplak insan bedenine benzer bitkiler yaratmasındaki hikmet nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Dünya imtihan dünyası olduğu için Cenab-ı Hak, iyiyle kötüyü, güzelle çirkini, doğru ile yanlışı iç içe yaratmıştır.

Herkes fikir ve düşüncesine göre bunları mütalaa ve müzakere eder. Gülün ve bülbülün güzelliği, arının ve kelebeğin zarafeti tefekkür edilirken, bataklık suyu ayrı bir tefekkür mahallidir.

Cenab-ı Hak çiçekten çiçeğe, gülden güle konan en güzel gıdalı ve şifalı balı yapan arıyı yarattığı gibi, lağım içerisinde yaşayan pek çok canlıyı da halk etmiştir.

Dünyada bütün hedefi ve gayesini nefsin şehvani isteklerini tatminden ibaret gören ve değerlendiren, neye baksa o şehvet hissiyle nazar eden insanı yarattığı gibi, arı misali kâinattaki kudret harikalıklarını ve mucizelerini seyir ve tefekkür ederek manen melekler seviyesine yükselen insanları da halk etmiştir.

İsteyen arı gibi âlemini ve fikir dünyasını güzelliklerle doldurur, isteyen de lağım faresi gibi nefsanî arzularının peşinde koşar.

Gül ve nergisin yaratılmasının pek çok hikmetleri olduğu gibi, elbette lağım benzeri varlıkların da yaratılmasının pek çok hikmeti olacaktır. Mühim olan onların yaratılış hikmetleri değil, bizim onlardan hangisine talip olduğumuzdur.

Cennet adam istediği ve beklediği gibi, cehennem de adam istemekte ve beklemektedir.