İlk sapıtan kişi kimdir?

Soru Detayı

- İlk kafir olan hakkında yazılarınızda da alimlerinin görüşlerinde de iki farklı görüş var sanırım bazıları kabil diyor bazıları Nuh kavmi diyor.
- Sanırım bu konuda peygamberimizden sahih bir rivayet veyahut ayet yok değil mi?
- Sahih bir merfu hadis var mı?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bu konuda açık bir ayet veya hadisin ifadesine rastlayamadık.

Bununla beraber, genel olarak yaratıklar arasında ilk kâfir olanın İblis olduğunu söylemek mümkündür: “...İblis kâfirlerden oldu.” (Bakara, 2/34) mealindeki ayetin ifadesinden bunu anlamak mümkündür.

İnsanlık camiası içindeki ilk kâfir olan kimsenin Kabil olma ihtimali kuvvetlidir. Onun kâfir olup olmadığı konusunda farklı görüşler vardır. Kâfir diyenler görüşlerini Kardeşi Habil tarafından kendisine “...Beni öldürüp ateş / cehennem ehlinden olursun.” (Maide, 5/29) mealindeki ayete dayandırmışlardır.