İki milyon sevap kazandıran ezan duası sahih mi?

Soru Detayı

- ​Musa ibni Cafer’in dedesinden (Radıyallahu Anhum) rivayetine göre, Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurdu: Her kim müezzini ezan okurken duyduğunda: “Dosdoğruyu söyleyenlere merhaba, namaza da ehlen ve merhaba (hoş safa geldi) "MERHABEN BİL KAİLİNE ADLEN, MERHABEN BİS SALATİ VE EHLEN” derse, Allah-u Teala ona iki milyon sevap yazar, iki milyon günahını siler ve onu iki milyon derece yükseltir. (Hatîb el-Bağdâdî, Râmûzu’l-Ehâdîs, Sayfa: 435, No: 5426)
- Bu rivayet sahih mi?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Bağdadi, Tarih’inde bu bilgiyi rivayet emiştir. (bk. Tarihu Bağdadi, 15/29)

Bu rivayetin senedinde geçen Musa b. İbrahim isimli ravinin metruk olduğu ifade edilmiştir. (Lisanü’l-mizan, 8/188)

Metruk, yalan söylemekle itham edilen raviyi veya onun naklettiği rivayeti ifade eden bir terimdir; bununla hem kendisinin hem de rivayetlerinin terkedilmesi gerektiğine işaret edilmektedir.

Diğer taraftan başka bir senetle gelen aynı bilginin uydurma olduğu belirtilmiştir. (bk. Suyuti, Zeylü’l-lealiü’l-masnua, s. 402; no: 475)