İhlas, ihsan ve huşu nedir?

Soru Detayı

- İhlas, İhsan ve huşu nedir ve nasıl ulaşılır ve bunlar arasındaki bağlantı nasıldır ?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İhlas: Kelime olarak, kalbini safi etmek, içten, samimi, riyasız sevgi anlamına geliyor.

İhlasın terim manası ise sırf Allah emretmiş olduğu için ibadet etmek manasına geliyor. Yani yapılan ibadet ve işlerde hiçbir karşılık ve menfaati, hakiki ve esas gaye etmeyerek yalnız ve yalnız Allah rızasını esas maksat ve gaye edinmek demektir. İnsanlara riyakârlıktan, gösterişten uzak olmak manasına da geliyor.

İhsan: Allah’ı görür gibi iman etmek anlamına geliyor. Belki biz Allah’ı göremiyoruz, ama onun bizi görüp gözetlediğini sağlam ve tahkiki bir iman ile idrak edip görebiliriz. İşte "ihsan" sağlam ve tahkiki bir iman şuuru ile Allah’ı görüyor gibi hissedip, sürekli huzur ve huşu içinde bulunabilme durumuna deniyor.

Huşu ve huzur ise, Allah’ın huzurunda olduğunu idrak edip ona göre hareket etmek anlamındadır.

Allah’ın huzurunda olduğunu sürekli akılda ve zinde tutmanın tek yolu; her şeyde ona açılan marifet pencerelerini görebilmek ile mümkündür. Yani bir çiçeğe, bir böceğe, bir yıldıza baktığımız zaman, Allah’ın isim ve sıfatlarını o şeylerde görebiliyor isek, o zaman her şey bize onu hatırlatır ve onu gösterir. Yani sürekli onun huzurunda olduğumuzu akılda ve zinde tutmak anlamına gelir.

İlave bilgi için tıklayınız:

İhlas nedir?
Namazı huşu içinde kılmak için ne yapmalıyız?
Cibril, Allah Rasulüne ihlası mı yoksa ihsanı mı sormuştur?