Beden sağlığı hakkında Kuran ve hadisler ne der?

Soru Detayı

- Beden sağlığı ile ilgili Kur'an ve Hadisler ne demektedir?
- Hz. Peygamber'in vücudu nasıldı?
- Kilo ile ilgili ne demiştir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

İnsan sağlığına zarar veren şeyler Kur'an’da da sünnette de yasak, haram ve günah sayılmıştır.

Kur'an’ın, “Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayınız.” (Bakara, 2/195) emrine sağlık şartlarının sağlanması da girer. İnsana sağlığını koruma görevi verilmiştir. Çünkü her şeyin başı sağlıktır. Dünya da ahiret de sağlıkla kazanılır.

Birçok hastalığın sebebinin dengesiz beslenme, fazla miktarda yeme veya vücuda zarar veren şeyleri yiyip içme olduğu eskiden beri bilinen ve modern tıbbın da kabul ettiği bir gerçektir.

Kur'an-ı Kerim, insanlara verilen rızıkların temiz ve helâlinden yenilmesini emretmekte (Bakara 2/172), Hz. Peygamber (asm)’in iyi ve temiz şeyleri helâl, kötü ve zararlı şeyleri ise haram kılmak üzere görevlendirildiğini bildirmektedir. (Araf, 7/157)

Kur'an'da 5 ayrı yerde şifa ayeti geçmektedir. İnsan normalde hastalanmamak üzere Allah tarafından programlanmıştır. Vücut kendi sistemi içinde kendi kendini tedavi edebiliyor. Ancak insanın aşırılıkları ve sağlık konusundaki ihmalleri neticesinde hastalık gelir. Hastaların şifa bulması da Allah’ın şafi ismiyle olmaktadır. Bu fiili ve kavli dualarla gerçekleşmektedir.

Sağlıklı olmayı cennet nimeti olarak kabul eden Hz. Peygamber (asm) şöyle buyurur:

“İnsanların çoğunun aldandığı, kıymetini bilemediği iki nimet vardır; sağlık ve boş vakit.” (Buhari, rikak 1)

Başka bir hadislerinde de: “Kuvvetli mü’min zayıf mü’minden daha hayırlı ve daha sevimlidir.” demiştir. (Müslim, Kader 34)

Sad b. Ebi Vakkas hastalanınca Hz. Peygamber Efendimiz (asm) ziyaretine gider. Onu hasta yatar görünce: “Haris  b. Karde’yi çağırın. O iyi bir hakimdir, tedavi etsin.” buyurur. (Ebu Davut, Tıp 12)

Amr b. As, gündüzleri oruç tutuyor, geceleri de namaz kılıyordu. Peygamberimiz ona şu tavsiyede bulunur:

“Bazen oruç tut, bazen de tutma. Gece hem ibadet et hem de uyu. Çünkü vücudunun senin üzerinde hakkı vardır.” (Müslim, Sıyam:181)

Hz. Peygamber Efendimiz (asm), sağlığın bozulmaması için aşırı ibadetten bile kaçınmayı söylemektedir.

Nasıl dua etmemiz konusunda ise şöyle buyurmuştur:

– “Rabbinizden dünya ve ahirette lütuf ve afiyet isteyin.” (İbni Mace, Dua 5)

“Allah’tan af ve afiyet dileyin. Zira kimseye afiyetten başka hayırlı bir şey verilmemiştir.” (İbni Mace, Dua 5) diyerek sağlığın önemini belirtmiştir.

Peygamberimiz (asm), ümmeti hakkında korktuğu durumları göbek bağlamak, çok uyku, tembellik ve iman zayıflığı olarak zikrediyor. Yeme içmeyi hayatta amaç haline getirmeyi ve şişmanlamayı endişe verici bir hal olarak görüyor.

Peygamberimiz (asm) ümmetinin zayıf noktalarını çok iyi bildiğinden, zaman zaman çeşitli ikaz ve tembihlerde bulunmuşlardır. Bu hususta dikkat çeken ikazlardan biri de şu hadis-i şeriftir:

"Ümmetim hakkında korktuğum şeylerin en korkuncu (tehlikelisi) şunlardır: Karın büyüklüğü (göbek bağlamak), çok uyku, (maddi ve manevî) tembellik ve yakîn (iman) zayıflığıdır." (Suyuti, Fethu'l-Kebir, 1/58)

Hz. Peygamberin Vücudu Nasıldı

Şemail kitaplarında Hz. Peygamber (asm)'in vücudu ve görünümü hakkında şöyle denilmektedir:

Gür sakallı, iri gözlü, düz yanaklı idi. Ağzı geniş, dişleri inci gibi parlaktı. İki omuzu arası geniş, omuz kemik başları kalın idi...

Boyu ne çok uzun, ne de fazla kısa idi. Teni de ne duru beyaz ne de koyu esmerdi. Saçları ise ne düz ne de kıvırcık idi, hafifçe dalgalı idi.

Mübarek yüzlerinin rengi kırmızıya çalar şekilde beyaz; gözleri siyah; kirpikleri sık ve uzun; omuz başları iri yapılı idi... (bk. Ebu İsa Muhammed, Şemail-i Şerife, Hilal Yayınları, Ankara,1976, 1/18-19)