Kabe ve Mescid-i Haram farklı mıdır?

Soru Detayı

- Kabe ve hicr-i İsmail'in kapladığı yer mi kutsal yoksa mescidi haram mı ya da her ikisi de mi?
- Ve Mescid-i haramın sınırları Mikat sınırlarını mı oluşturuyor?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kâbe, Mescid-i Haram’ın ortasında bulunan ve yeryüzünde yapılan ilk mâbeddir.

Mescid-i Haram ise Kabe’yi kuşatan mesciddir.

Her ikisi de mübarektir.

Mescid-i Haram’ın sınırları, mikat sınırlarını oluşturmaz.

Kuran’da Kabe “el-beytü’l-harâm” (Mâide 5/2), onu çevreleyen mescid “el-mescidü’l-harâm” (İsrâ 17/1), Mekke şehri de “harem” (Kasas 28/57; Ankebût 29/67) diye nitelendirilerek buraların korunmuş ve saygıya değer yerler olduğu belirtilmiştir.

Bunların yanında Hz. Peygamber (asm)’in diğer bazı açıklama ve uygulamalarına dayanılarak Mekke ile belirli çevresine Harem, burayı kuşatan ikinci bölgeye Hil, bunların dışında kalan yerlere de “Âfâk” denilmiş, Harem ve Hil dışından hac ve umre için yahut başka bir amaçla Mekke’ye gelenlerin belirli yerlerde ihrama girip bazı kurallara uymaları zorunlu kılınmıştır.

Âfâkîler kendileri için belirlenen bu mîkāt yerlerinden ihrama girerler .

Âfâkîlerin ihrama gireceği bu yerler Hz. Peygamber (asm) tarafından beş nokta halinde belirlenmiştir.