Dini vakitlerin Allah için önemi ve hikmeti nedir?

Soru Detayı

​- Zamandan ve mekandan münezzeh olan bir Allah için Ramazan ayı, Cuma günü, Seher vakti, Kadir gecesi gibi zamana dahil olan vakitler neden önemli ve hikmeti nedir?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Allah’ın hiçbir şeye ihtiyacı olmadığı açık bir hakikattir.

- Fakat O, sonsuz rahmet ve şefkatiyle bu imtihan dünyasında iman etmelerine rağmen şeytanın tuzaklarından, nefsin hilelerinden kurtulamayan kullarının imdadına koşuyor. Son nefese kadar tövbe kapısını açık tutması bu rahmetin bir tezahürüdür.

Keza, bazı zaman ve mekanları, kulları için kabullerin ve bağışlamaların özel bir fırsat vakti ve ucuz bir uhrevi ticaret pazarı olarak değerlendirmesi de onun sonsuz rahmetinin bir yansımasıdır.

Evet, Yüce Rabbimiz, kullarına karşı rahmaniyet ve rahimiyetini bu vesilelerle ortaya koyuyor.

- İhtiyacı olmadığı halde, hastalarına ilaç veren bir doktorun, misafirlerine ikramlarda bulunan bir ev sahibinin, yurttaşlarına her türlü yardımda bulunan bir padişahın, öğrencilerini sınıfta bırakmamak için onlar için özel telafi imtihanını hazırlayan öğretmenin bu davranışları, onların değil, ilgilendikleri tarafın ihtiyaçlarına baktığına şüphe yoktur.

İşte bu misal penceresinden hakikatin yüzüne baktığımızda, Allah’ın kullarına sunduğu bu özel fırsat kapılarının ardına kadar açık tutulması, O’nun ihtiyacından değil, kullarının ihtiyaçlarından kaynaklandığından şüphe etmemeliyiz.

- Şüphesiz, az bir amelle çok sevap kazandıran, birer ucuz manevi pazar olan bu uhrevi mevsimler ve manevi fuar yerleri, tespit edilirken, ilahi hikmetin gereği olarak o zaman ve mekanlardaki kutsiyet de nazara alınmıştır.

Mesela, Kâbe’de, Mescid-i nebevi’de, Mescid-i Aksa’da yapılan ibadetlerin diğer yerlerdeki ibadetlerden çok daha sevap kazandırmış olması, o yerlerin bizzat Allah’ın değerlendirmesinde diğer yerlerden daha kıymetli olduğu gerçeği yatmaktadır.

Keza, Ramazan, Cuma, bazı kandil geceleri ve seher vakti gibi mevsimlerin de Allah ile kulları arasında yakınlık ilişkisinin kurulduğu özel ubudiyet vakitleri olduğu bilinmektedir.

Örneğin, Ramazan ayında Kur'an’ın indirilmesi, cumalarda kulların cemaat halinde kulluk yaptıkları, seher vaktinde uykularını Allah için bıraktıkları mevsimler olması, özel rahmetin bu zamanlarda sağanak sağanak inmesi ilahi hikmetçe uygun görülmüştür.