Genişletilen bölümler Mescid-i Haram veya Mescid-i Nebevî içine girmez mi?

Soru Detayı

- Mescid-i nebevî ve Mescidi-i Haram Peygamberimizden sonra mescitler genişletildi ve bazı ilahiyatçılara göre Peygamberimiz zamanının dışında genişletilen bölümler mescidi haram veya mescidi nebevî içine girmez bu iddiaya ne dersiniz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Mescid-i Haram tabiriyle Kâbe, Kâbe’yi kuşatan ve ibadet için kullanılan alan kastedilir.

Mescid-i Nebevi de içerisinde Hz. Peygamber Efendimiz (asm)'in kabrinin de bulunduğu mesciddir.

İhtiyaç duyuldukça genişletilen bölümler de Mescid-i Haram veya Mescid-i Nebevi'ye dahildir.

Ayrıca mescidlerin "Fina-i Mescid" denilen çevresi, mescidlere bitişik olup aralarında yol bulunmayan yerler de namaz hususunda mescid hükmündedir.