Neden Kabe değil de Mescid-i Haram tarafı denilmiş?

Soru Detayı

- Mescid-i haram denilince neden yüzümüzü Kabe’ye çevirdiğimizi söyler misiniz?
- Kuran-ı Kerim'in 2. suresi 144. ayette yüzümüzü Mescid-i harama çevirmemiz gerektiği bildiriliyor, öyleyse neden yüzümüzü Kabe’ye çeviriyoruz?

Cevap

Değerli kardeşimiz,

Kâbe, Mescid-i Haram'ın kalbidir. Mescid-i Haram'ın farklı yönlerinde namaz kılanların hepsi de bizzat Kâbe’ye doğru yönelmek durumundadır.

Kâbe daha değerli olmasına rağmen, günlük beş vakit namazın kılındığı yer Mescid-i Haram'dır.

Ayrıca, kıbleye yöneliş pozisyonu ilgili ayetlerden farklı anlaşılmıştır:

Bazı âlimlere göre, “Kâbe tarafına” yönelmek yeterli iken, diğer bazı âlimlere göre ise, “Kâbe tarafına yönelmek” değil, bizzat “Kâbe’ye yönelmek” gerekir.

Ayetlerdeki ifadeler bu iki yoruma da müsaittir.

Kur'an’ın diğer ifadeleri gibi bu konudaki ifadeleri de “dar anlamlı” değil, “geniş anlamlı” bir konuma sahiptir.

Kâbe sözcüğü Mescid-i Haramı içine almaz, fakat Mescid-i Haram ismi Kâbe’yi de ihtiva etmektedir.

Demek ki, Mescid-i Haram tarafına dönmek, hem Kâbe’yi hem de Mescid-i Haramı içine alır.

İşte bu hikmetten dolayı Kâbe tarafına değil Mescid-i Haram tarafına buyurulmuştur.

Böylece Kâbe’yi bizzat göremeyenlerin ve uzakta olanların, Mecsid-i Harama yönelerek namaz kılmaları yeterli olacaktır.